Milyen telefont válasszak?

A különböző elektronikai cégek minden évben gondoskodnak róla, hogy ezt a kérdést feltehessem magamnak. Mondhatnám édes e teher, de igazából nem az, mert az ember soha nem választhat olyan telefont, amit tökéletesnek tart, mindig hoznia kell valamilyen kompromisszumot. Na, ez az a rész, amit nem szeretek. Viszont az a bizsergető érzés, amikor az ember ezeket a leendő készülékeket a kezébe veszi, megnyomogatja, kipróbálgatja, felemelő. Aki hasonlóan kütyümán mint én, át tudja érezni ezt az érzést.

Jelenleg, 2014 februárjában 3 telefon között vacillálok. A Samsung Galaxy Note 3, az LG Nexus 5 és a LG G2 között. Korábban még bent volt a szelekcióban a Samsung S4 is, de az két dolog miatt kiesett: A Samsung átugorva a 4.2-es verziót, majd egy év elteltével adott ki frissítést a korábbi Samsung S3-amhoz, ami egy csúcsmodell esetén számomra nem megbocsátható, másrészt szinte mindenkinek S4-e van, tudom, ez nem igazi indok, de mégis. Én szeretem az egyedi dolgokat, bár mondjuk lehet, az is segítene ezen, ha egy lemoshatatlan filccel kis rakétákat rajzolnék a telefon kijelzőjére, de félek, ez rontana a használhatóságán.  Így kizártam ezt az egyébként műszaki tartalma alapján kitűnő készüléket, túl kommersz lett. A Sonynál nem tetszik a Xperia modellek formaterve, teljesen olyanok, mint egy fél tégla, pedig jó kis készülékek azok is.

Szóval, maradt két LG és egy Samsung. Soha nem gondoltam volna két-három éve, hogy a végső 3-as választásomban két LG modell is lesz. De így lett, innen is látszik, mennyire változik a piac, milyen könnyű fel- és eltűnni egy-két év alatt. Nézzük először a hasonlóságokat, mindegyik (itt a Note 3 európai modelljére gondolok) ugyanarra a chipsetre, a Qualcomm Snapdragon 800-as lapkájára épül, tehát az alapszámítási képesség megegyezik: 4 magos architektúra, 2,3 GHz-en. A GPU is azonos, az Adreno 330-as felel a grafikai megjelentés zökkenőmentességéért. Az alap tulajdonságokat a telefonok memóriája zárja, egyedül a Note3 rendelkezik 3GB-os RAM-mal, a többiek megelégszenek 2GB-tal. Az idei csúcsmodellekről azt rebesgetik, hogy egyre többen 3 GB jönnek majd ki, de a jelenlegi Nexus 4-esem is boldogan el van 2 GB belső memóriával, ezzel soha nem volt probléma. Ha már a memóriánál tartunk, nekem nagyon szimpatikus az, hogy a Note 3-ba még mindig lehet tenni külső memóriakártyát. Gondolom, nemcsak én szereztem be rohadt nagy kapacitású kártyát aranyárban, amivel jelenleg legfeljebb az öt húrosra fogyatkozott gitáromat pengethetem, persze csak akkor, ha beleteszem a normál nagyságú SD kártya bölcsőjébe. A jelenlegi okostelefonok átalogos egy napnyi járástartalékát tudja mindhárom készülék.

Nézzük egyesével a telefonokat, talán először az LG G2-t. Amikor ezt a telefont először láttam, nagyon meglepett a nagysága. Azt lehet hallani, hogy az utód modell még nagyobb lesz, hát nem tudom. Múltkor egymás mellé tettem a Note 3-mal, alig volt köztük méretbeli különbség. Tudom, hogy ez kezd lenni az új standard, de akkor is legalább 6 pogácsát ki lehetne sütni rajta, akkora tepsi. A kijelzője sokkal jobb, mint a Nexus 4-esé. Karesszal elemezgettük ezt a készüléket, ő a kameráját dicsérte nagyon, láttam néhány tesztfotót egy két oldalon, tényleg nagyon meggyőző. A 13 MP-s kamerája magában nem elég, de az optikai kép stabilizátorral együtt a Nokiák mellett a legjobb képeket csinálja, főleg fénygazdag környezetben. Ez nekem fontos szempont, a másik blogom számára sok képet kell csinálnom, amihez kézenfekvő a telefon. A Nexus 4 nagyon gyenge képeket csinál, annál talán csak a céges S3 minim gyengébb fotózás területén, ahol kevés fény esetén mindenki olyan kék, mintha az Avatar második részére rendeznénk szereplőválogatást.  A kijelző sokkal jobb, mint a Nexus 4-é, de a Samsung III mini kijelzőjének fényereje még mindig lealázza. Kicsit még mindig idegenkedek a LG saját android-értelmezésétől, de logikusnak tűnt, ahogy végigmentem rajta. A végére hagytam, ami nem tetszik, a gombokat hátrarakták a kamera köré, nagyon kényelmetlen, de talán megszokható, olyan, mintha egy nőnek az orra helyén lenne a füle, bár ha jobban belegondolok, könnyebb lenne súgni neki valamit. De azért mégsem az igazi.

Az LG Nexus 5, nagyon jó kis telefon, szinte tökéletes. A mostani, Nexus 4-esemet is nagyon szeretem a formája miatt, szebb, mint a Samsungok szappantartó alakú telói. Az 5-ös egy kicsit karcsúbb, de ugyanazt a formát viszi tovább kevesebb üveggel, kevesebb aggodalommal, hogy pókhálósra törik. Ez a telefon az egyetlen, ami megkapta a Google-től az új gyári launchert, és egy évig biztosan kap központi frissítést. A 4-es két legnagyobb gyengeségét, a kameráját és az aksiját továbbfejlesztették, a kijelző is megnőtt 5 collosra, szerintem a fényereje is jobb lett, ahogy múltkor Kareszéval egymás mellé raktuk őket. Amiről elég sokat cikkeztek, hogy hiába lett hardveresen jobb a kamera, a szoftver sajnos még mindig nem tudja azt hozni, amit kellene a kiadott javítás után se (4.4.2). Meg is érkeztünk ahhoz, ami miatt nem ugrok egyértelműen rá: ez a kamera. Az LG-nek valahol húznia kellett a költségeken. A G2 alapspecifikáció szinte megegyezik a Nexus 5-ével (a G2 kijelzője egy picivel nagyobb, 6 mm nagyobb átmérőjű), de a G2-ben mind az érzékelő, mind az optika fejlettebbek. A képminőség a 4.4.2 óta sokat javult, de még mindig elmarad mind a G2, mind a Note 3 mögött. Egyébként a telefon többi része nagyon egyben van, talán a kijelző marad el valamelyest, ha a Note 3-hoz hasonlítom.

És végül a Note 3. Már nagyon régóta nézegetem. A Note II nem tetszett, az alakja egy meghízott SIII-ra hasonlított, viszont a Note 3 sokkal szebb, mint a S4, ahogy hallani lehetett, a legtöbben az S5-öt, amit egy bő hét múlva mutatnak be, egy kisebb Note 3-ként képzelik el, annyira jó a design és a bőr utánzatú hátlap. Letisztult, elegáns, és a mérete ellenére sem tűnik annyira téglának. Közhelynek számít, hogy 3 éve, amikor a Samsung kihozta az első Note-ot, új kategóriát teremtett, de ha megnézzük a jelenlegi zászlóshajókat, akkor nem sokkal kisebbek, mint a Note, és évről évre nő a telefonok kijelzőinek mérete, ha így haladunk, nemsokára nem lesz különbség a két kategória között. Csak összehasonlításként: a G2 5.2, a Note 3 5.7 collos kijelzővel rendelkezik. További érdekesség, hogy a Note első szériája 5.3 collos volt. A G2 utódja állítólag megnövelt kijelzővel érkezik, még két-három év és eltűnik a különbség. A Note-széria bebizonyította, hogy széles vásárlói réteg hajlandó ekkora cuccal járkálni. És itt van ennek a készüléknek az Achilles-pontja számomra. Iszonyúan nagy. Nem esik jól kézbe venni, nem tudom milyen érzés lesz zsebre dugni. Attól félek, olyan lesz kicsit, mint amikor gyermekkoromban valami játékot hurcoltam magammal, de a szüleim nem akarták hozni, nekem meg kellettek a kezeim, ezért zsebre vágtam, és nehéz volt, húzta a zsebemet. De ez volt anno az első ellenérzésem az SIII-mal is, és kb. 2 hét alatt megszoktam. A telefon többi része messze túlmutat a két riválisán, a kijelző egyszerűen elképesztő, a kamera benne van az első 5-ben és jelenleg ez az egyetlen készülék, ami képes 4K-s videót rögzíteni, biztos, ami biztos. Hab a tortán, hogy az új Samsung UI nagyon okosan kezeli a kis ceruzát (S-Pen), helyzetérzékeny menüket pakolva ki, ami nagyon felgyorsítja a használatot. De azt is meg kell említeni, hogy a Note 10.1-emet nagyon ritkán használom ceruzával, főleg csak munkánál jegyzetelésre, bár tudom, hogy Karesz intenzíven használja az övét.  

                          

Végül néhány gondolat az árakról. Az LG G2-t már 110.000 forintért el lehet vinni, de ahhoz nagy valószínűség szerint a töltő is extra, a normál ára valahol 120 és 130 ezer Ft körül van a 32GB-s modellnek. A Nexus 5-nek legalább 3 ára van, itthon 180 ezer forint az ára, ha van az embernek német ismerőse, ott 399 euró, ami a mai árfolyam mellett 133.000 forint, és ha valakinek az USÁ- ban van ismerőse, ott ő 399 dollár+áfáért veheti meg, azaz kb. 103.000 forintért a 32 GB-s modellt. A Note 3 32 GB-os készüléke 140.000 forintos induló árával abszolút középmezőny, bár ha nagyon hivatalos boltban veszi az ember, akkor ez is felcsúszik 180.000 forint felé. Tehát egyik sem olcsó. Nexus 5-öt venni otthon szerintem értelmetlen dolog, annyira túl van árazva, hogy az már teljesen érthetetlen.

Egyre jobban a Note 3-hoz húz a szívem, ennek a posztnak a megírása is közelebb hozott a döntéshez. Csak azt a fránya méretet kell majd megszokni, de az tapasztalat alapján nagyon rövid idő lesz. Természetesen ezek az én preferenciáim, másnak más fontos, más eredményt hoz. Ennek a blognak pont az adja a lényegét, hogy szubjektív, ezek a mi véleményeink, a mi tapasztalataink, a mi követelményeink.  Talán érdekes másnak is.